Napisany przez identek . W dziale AKTUALNOŚCI

 

 

Tradycyjnie mamy dla Was kilka słów na Sylwestra – w tym roku będą to „hasła-klucze”:

- NIE STRZELAJ

- BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY

- ZABEZPIECZ

Sylwester to okres wzmożonej pracy Schroniska. Ilość zgłoszeń i wezwań do interwencji co roku przerasta nasze najśmielsze oczekiwania, a Schroniskowe boksy zapełniają przerażone zwierzęta – przeważnie zadbane, domowe, kochane, ale niedostatecznie zabezpieczone… Pamiętajmy również o tych, dla których pomoc dotarła za późno, bo strach wpędził je prosto pod koła samochodu.

Mamy dla Was kilka rad, dzięki którym pomożecie swoim czworonożnym przyjaciołom przetrwać noworoczne szaleństwo.

1. NIE STRZELAJ.

Ale w czym w ogóle problem?

Wybuch niektórych petard hukowych generuje hałas o natężeniu 130–160 dB, natężenie to znajduje się na granicy bólu dla człowieka i jest intensywniejsze od startu odrzutowca.
Pies doskonale słyszy dźwięki w zakresie częstotliwości 16-50 000 Hz, podczas gdy człowiek obdarzony doskonałym słuchem może usłyszeć tony do 20 000 Hz. Słuch kota jest jeszcze bardziej czuły! (źródło: http://www.ekologia.pl/srodowisko/przyroda/noc-sylwestrowa-dla-zwierzat-to-koszmar-jak-pomoc-naszym-pupilom,11566.html).

Wyobraź sobie więc czym dla psa lub kota jest pojedynczy wystrzał petardy. A czym cała kanonada.

Panika może spotkać każdego czworonoga – nawet Twojego zrównoważonego przyjaciela, który nigdy jeszcze nie wykazywał zachowań lękowych.

To nie mit, że Sylwester zbiera śmiertelne żniwo w schroniskach – zawały, wylewy,wypadki spowodowane paniką… Najbardziej narażeni są nasi najstarsi podopieczni.

2. BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY.

Odpowiedzialność za zwierzę to również umiejętność zapewnienia mu komfortu. Jeśli Twój pupil źle znosi sylwestrowe szaleństwo, zrób wszystko aby mu pomóc:
– u weterynarza można kupić specjalne uspokajające środki (PAMIĘTAJ! Nigdy nie podawaj zwierzęciu „ludzkich” leków bez konsultacji z weterynarzem);
– nie zmuszaj psa do spaceru, jeśli nie ma na to ochoty; NIGDY nie karć zwierzęcia, jeśli ze strachu załatwi swoje potrzeby w domu – zaopatrz się w podkłady higieniczne, aby zapewnić psu możliwość komfortowego zaspokojenia potrzeb fizjologicznych;
– jeśli masz kota wychodzącego – nie wypuszczaj go tej nocy z domu;
– jeśli pies panikuje, możesz zrobić dla niego kamizelkę uspokajającą ze zwykłego bandaża elastycznego:
– upewnij się, że zwierzę ma w Twoim domu bezpieczną kryjówkę i nie przeszkadzaj mu, kiedy z niej korzysta; NIGDY nie wyciągaj kota spod kanapy, NIGDY nie wyganiaj psa z ciemnej łazienki – skoro czują się tam bezpiecznie, pozwól im tam być przez tę noc

3. ZABEZPIECZ.

NIGDY nie zabieraj psa na miejskie pokazy fajerwerków.
Na OSTATNI spacer w Sylwestra wyjdź z psem jeszcze przed zmrokiem.
Zabezpiecz swojego psa za pomocą:
– dobrze dopasowanej lub podwójnej obroży
– dodatkowych szelek
– dodatkowej smyczy

Upewnij się, że Twój pies ma przy obroży ADRESÓWKĘ z Twoimi aktualnymi danymi.
Sprawdź, czy chip Twojego zwierzęcia jest zarejestrowany online w którejkolwiek z wymienionych baz:
Życzymy sobie i Wam spokojnego Sylwestra bez niepotrzebnego stresu!

 

Napełnij miskę

Możesz wpłacić dowolną kwotę lub wesprzeć nas w inny sposób

Strefa dzieci

Zapraszamy do zabawy
Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.