Ułatwienia dostępu

Logo Schroniska Promyk

Na skróty

Ważne telefony

Lokalizacja schroniska

DZIEŃ CZARNEGO KOTA 17.11.2023

Roxi3
17 listopada obchodzony był na całym świecie jako Dzień Czarnego Kota. To chyba nie przypadek, że świętuje właśnie czarny kot i tylko to jedno umaszczenie doczekało się odrębnego święta. Czerń, kolor magii, przesądów i tajemnicy.
W średniowieczu zwierzęta te budziły strach, bo uważano je za wysłanników diabła albo pomocników czarownic. Wierzono w ich ścisłe związki z magią i na tle tego przekonania wykształciło się wiele przesądów o czarnych kotach.
Święto zostało ustanowione w 2007 roku przez włoskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt i Środowiska (AIDAA) oraz Ruch Obrony Czarnych Kotów.
Celem tego święta jest zarówno zwrócenie uwagi na konieczność opieki nad tymi zwierzętami, jak i walka z uprzedzeniami oraz przesądami, które są wyjątkowo niebezpieczne dla czarnych kotów.
W hrabstwie Yorkshire w Wielkiej Brytanii wierzy się, iż trzymanie czarnego kota w domu przynosi szczęście. Zapewnia też bezpieczny powrót rybaków z morskich wypraw.
Prorok Mahomet miał ulubionego pręgowanego kota imieniem Muezza. Zabraniał też zabijania i prześladowania kotów.
Szkoci uważają, że czarny kot w domu przynosi dobrobyt.
We Włoszech kichający kot oznacza szczęśliwy znak dla tego, kto go słyszy.
Chińskie przysłowie mówi, że kot zapewnia jego właścicielowi szczęście.
We Francji mawia się, że psy mogą być wspaniałą prozą, ale tylko kot jest poezją.
Dlatego też przestańmy ulegać przesądom, wyjdźmy poza schematyczne myślenie i adoptujmy czarne koty, które czekają w schroniskach na domy. Zapraszamy