Zasady adopcji (ważne!)
BARDZO WAŻNE – PROCEDURY POSTĘPOWANIA PRZY WYDAWANIU ZWIERZĄT ZE SCHRONISKA NOWYM OPIEKUNOM
WIZYTY ADOPCYJNE ODBYWAJĄ SIĘ PO UPRZEDNIM UMÓWIENIU TELEFONICZNYM POD NR TEL. 58/522-37-27
CODZIENNIE POMIĘDZY GODZINAMI: 8.00 – 16.00
OBOWIĄZUJĄCE OD 01.06.2023 GODZINY OTWARCIA PLACÓWKI /ADOPCJE/
poniedziałek – 11:00-16:00
wtorek – 11:00 – 18:00
środa – 11:00 – 16:00
czwartek – 11:00 – 16:00
piątek – 11:00 – 16:00
sobota – 11:00 – 17:00
niedziela – 11:00 – 17:00
INTERWENCJE W SPRAWIE BŁĄKAJĄCYCH SIĘ ZWIERZĄT
NA TERENIE GDAŃSKA REALIZOWANE SĄ W TRYBIE CAŁODOBOWYM
WIĘCEJ NA WAŻKIE TEMATY DOTYCZĄCE POSIADANIA ZWIERZAKA W DOMU DOWIESZ SIĘ POD PODANYM PONIŻEJ LINKIEM
Zwierzęta ze Schroniska wydawane są wyłącznie osobom pełnoletnim i trzeźwym. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, zaczekaj aż ukończysz 18 lat lub przyjedź pod opieka dorosłych, którzy akceptują decyzję o ew. adopcji zwierzęcia.
Przed podjęciem decyzji o adopcji pomyśl czy jesteś w stanie :
- dobrze karmić i poić zwierzę każdego dnia,
- zapewnić psu spacery, minimum trzy razy dziennie,
- Jeśli potrzebujesz psa do pilnowania Twojej posesji, zaopatrzyć go w wygodną, ciepłą budę, kojec /w takich przypadkach schronisko zastrzega sobie wizytę przed adopcyjną w celu weryfikacji faktycznego stanu warunków przebywania zwierzęcia/
- profilaktycznie szczepić psa, kota, a jeśli zachoruje pójść z nim do lekarza weterynarii,
- zapewnić mu opiekę na czas Twoich wyjazdów ( wakacje, ferie, wyjazdy służbowe),
- poświęcić mu czas na zabawę i pielęgnację,
- zabezpieczyć swojego pupila przed niepotrzebnym rozmnażaniem /wszystkie dorosłe psy, koty w gdańskim schronisku przed adopcja poddawane są sterylizacji oraz kastracji. W przypadku adopcji szczeniąt i kociąt zabieg ten jest wykonywany nieodpłatnie w ramach UMOWY ADOPCYJNEJ po osiągnięciu przez zwierzę dojrzałości płciowej i uprzednim umówieniu terminu z lekarzami weterynarii prowadzącymi gabinet na terenie schroniska. Według umowy adopcyjnej opiekun zwierzęcia ma obowiązek dokonać sterylizacji, lub kastracji do 2 lat od daty adopcji. Jeśli ktoś nie chce wcześniej adoptowanego szczeniaka, kociaka poddać temu zabiegowi na terenie schroniska, zobowiązany jest do przedstawienia zaświadczenia o wykonaniu zabiegu w gabinecie zewnętrznym.
Pamiętaj, że twój nowo adoptowany pupil może żyć kilkanaście lat i w tym czasie zdany jest na Twoją opiekę i pomoc do której zobowiązałeś się podpisując dokumenty adopcyjne !
- Sprawdź w jakich godzinach wydawane są zwierzęta, abyś nie przyjechał niepotrzebnie. Informacja jest zamieszczona powyżej, można też upewnić się telefonicznie 58/522-37-80,
- Zarezerwuj sobie minimum 2 godziny na wybranie zwierzęcia, które chciałbyś zaadoptować.
- w późniejszym czasie, kiedy będzie już finalizacja adopcji: zabierz dokument tożsamości ze zdjęciem gdyż jest on niezbędny przy spisaniu umowy adopcyjnej druku rejestracji i identyfikacji, ankiety przed adopcyjnej.
- Koniecznie zabierz ze sobą smycz, obrożę, kaganiec ( jeśli przewidujesz powrót środkami komunikacji miejskiej ), kocyk dla szczeniaka lub koszyk, dla kota transporter /nie uznajemy do transportu kotów: kartonów, toreb zakupowych, oraz transportu na rękach bez zabezpieczenia/
- Pamiętaj o wzięciu niewielkiej kwoty pieniędzy na opłatę adopcyjną, poniżej link do aktualnego cennika obowiązującego w schronisku
https://schroniskopromyk.pl/cennik/
- W schronisku przebywają przeważnie zwierzęta nierasowe. Jeśli zależy Ci wyłącznie na psie lub kocie rasowym udaj się raczej do hodowcy.
Przyszedłeś do Schroniska i co dalej ?
- Zgłoś się do biura, pracownicy poinformują Cię gdzie są zwierzęta, które mogą iść do domu,
- Koty przeznaczone do adopcji znajdują się z reguły w pomieszczeniach biurowych, lub wolierze
- Szczeniaki jeśli trafią do schroniska, są umieszczane w oddzielnym pomieszczeniu
- Psy dorosłe mieszkają na wybiegach ogólnych oraz w boksach przylegających do domków oznaczonych A,B,C, ALDAZY
- Jeżeli decydujesz się na wybór psa przebywającego w części ogólnej schroniska, weź ze sobą kartkę i długopis. Będziesz mógł zapisać wszystkie psy, które przypadły Ci do gustu. Wszystkie boksy są oznaczone numerami.
- Następnie pracownicy biura sprawdzą czy psy wybrane przez Ciebie mogą iść do domu. Część psów jest w okresie kwarantanny ( 15 dni od znalezienia czekają na swojego właściciela). Po okresie kwarantanny, jeśli właściciel się nie zgłosi /pies, kot/ szczepiony jest p.w. a następnie sterylizowany, lub kastrowany. Tak naprawdę rzeczywisty, minimalny czas pobytu zwierzęcia w schronisku to ok. 21 dni z uwzględnieniem w/w. zabiegów. Cała ta procedura czasowa nie dotyczy szczeniąt do 2 m-ca życia.
- Pracownik /wolontariusz/ poinformuje Cię o tym wszystkim co wiemy o wybranym psie. Poda jego wiek i znane cechy charakteru. Warto tego posłuchać
- Pracownik , lub lekarz weterynarii odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące pielęgnacji i karmienia i ewentualnych, przewlekłych schorzeń, których leczenie trzeba będzie kontynuować już w domu. Pytaj śmiało i o wszystko szczególnie jeśli jest to pierwszy zwierzak w Twoim życiu.
- Gdyby zdarzyło się, że Twój nowy pies lub kot zachoruje w czasie 14 dni od daty zabrania go ze Schroniska, może być leczony bezpłatnie przez lekarza weterynarii schroniskowego.
- Decyzja o finalizacji adopcji zapada po odbyciu minimum 3 spacerów zapoznawczych /ta ilość jest dostosowywana indywidualnie do każdego psa i rodziny adopcyjnej/, po konsultacji z behawiorystą, pracownikami schroniska, ew. rekomendacji przez wolontariuszy.
- W przypadku kiedy mieszkanie, w którym ma zamieszkać zwierzę jest wynajmowane, wymagana jest zgoda najemcy na pobyt zwierzęcia w lokalu.
Wzory dokumentów obowiązujące przy adopcjach