MARTYNA

Napisany przez identek . W dziale Galeria

SUCZKA MARTYNA OK. 3 LATA 616093901273777 (278/20)
WIELKOŚĆ: ŚREDNIA
SZCZEPIENIA: TAK
STERYLIZACJA: TAK
BOKS: 1

SZYBKA ŚCIĄGA:
– pies przejęty z Radys
– delikatna, łagodna, wycofana
– wciąż lękliwa, obawia się nowych ludzi, ruchu ulicznego, nowych miejsc i sytuacji
– wymaga prowadzenia na szelkach antyucieczkowych
– ciągnie na smyczy
– uwielbia inne psy i kopiuje ich zachowania
– nie czyta sygnałów innych psów
– jej Opiekun powinien być dla niej wsparciem

 
Dzień dobry, kiedyś nazywałam się 12 272, a moje życie zastygło w czasie w lipcu 2019 roku, kiedy trafiłam do Radys, miejsca gdzie boksy były tak przepełnione, że na nadzieję nie było już miejsca. Latem rok później czas znów ruszył, nadzieja wróciła, a ja, tamtego dnia jeszcze jako samiec (błąd w ewidencji Radys), zostałam przywieziona do gdańskiego Promyka. Zmiany, zmiany, zmiany… Dostałam tu wielki, pusty boks. Tylko dla mnie! I dostałam imię – od teraz jestem Martyna!
 
Choć moje początki tutaj nie były łatwe, a strach paraliżował mnie i nakazywał mojemu ciału przywierać do ziemi za każdym razem, kiedy Człowiek się do mnie zbliżał, to dziś już śmiało powiedzieć mogę, że najgorsze mam za sobą. Wiadomo – wciąż spora droga ku zwykłemu życiu przede mną, ale o najgorszych strachach mogę już zapomnieć.
 
Dałam się tutaj poznać jako bardzo aktywna sunia. Kocham wiatr w sierści, kocham bieg! Dzikość, wolność i niezależność mi w głowie, czym niewątpliwie przypominam północnika. Z drugiej strony jednak mówią, że gdybym przepracowała część swoich pozostałych lęków, to może sprawdziłabym się w psich sportach. Pies-zagadka ze mnie…
 
No i właśnie, porozmawiajmy o moich lękach. Choć to paraliżujące przerażenie światem już mnie nie dotyczy, to wciąż jednak nie można mnie nazwać psem gotowym do stawienia czoła całemu światu. Obawiam się nowych ludzi, zwłaszcza mężczyzn, przeraża mnie ruch uliczny, nagłe ruchy, głośne dźwięki… Wszystko to sprawia, że mam ochotę uciec. Uciec i biec, biec, biec przed siebie aż do utraty tchu. Na spacery wychodzę więc przeważnie w podwójnym zabezpieczeniu – mam na sobie szelki antyucieczkowe oraz obrożę, a do nich przypiętą smycz.
 
A propos spacerów: wiedzieć powinieneś, że moje zamiłowanie do pędu objawia się również tym, że na smyczy ciągnę, plączę się i kręcę. Nie potrafię jeszcze poprawnie korzystać z tego narzędzia, po adopcji będę więc wymagała cierpliwego podejścia do tematu, systematycznych ćwiczeń i konsekwencji. W tym zakresie nie ma magicznych rozwiązań skracających drogę do sukcesu: wyciągana smycz będzie wygodna dla Ciebie, ale niebezpieczna dla mnie.
 
Dużym wsparciem dla mnie są inne psy. Kocham je nad życie. Kocham nawet te, które niekoniecznie kochają mnie… Moja Wolontariuszka mówi, że to niezbyt dobrze i znaczy, że nie potrafię poprawnie odczytywać sygnałów dawanych mi przez inne psy – i na tym polu też trzeba będzie na mnie uważać, żebym swoim entuzjazmem nie napytała sobie biedy. W nowym Domu mogłabym mieszkać z jakimś cierpliwym i dobrze zsocjalizowanym psem, który pomógłby mi sprawniej wejść w nową sytuację, w nowe życie.
 
Streszczając wszystko w kilku słowach, powiedzieć mogę, że za Domem rozglądam się póki co nieśmiało. Że nie wiem sama, czy gotowa jestem na tak wielką zmianę. Że powodzenie takiej rewolucji będzie leżeć tylko i wyłącznie w Twoich, Człowieku, rękach. Że tylko Twoją odpowiedzialnością będzie to, czy lęki, które wciąż we mnie siedzą, wygrają i znów mnie sparaliżują, czy znikną dzięki naszej wspólnej pracy. Czekam na kogoś bardzo wyjątkowego.
 
Pozdrawiam,
Martyna

Opis przygotowany przez wolontariat schroniska
 
Wszelkie informacje przedstawione w opisie wynikają z obserwacji zwierzęcia na terenie schroniska. Warunki domowe i praca ze zwierzęciem mogą wpłynąć na zmiany zachowania po adopcji. Adoptując z „Promyka” masz prawo do jednorazowej darmowej konsultacji behawioralnej ze specjalistą

Napełnij miskę

Możesz wpłacić dowolną kwotę lub wesprzeć nas w inny sposób

Strefa dzieci

Zapraszamy do zabawy
Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.